Mohli by drahšie hypotéky stlačiť ceny bytov?

Lacné hypotéky končia, jedinou dobrou správou je, že zdražovanie nebude skokové, ale postupné
Mnoho Slovákov pri vysokých cenách nehnuteľností a nízkych úrokových sadzbách išli na hranu svojich finančných možností.
 
Problém môže nastať práve v čase, keď sa plošne zvýšia úroky, a po skončení fixácie môže domácnosti mesačná splátka skočiť aj o desiatky eur.
 
​V takom prípade by mohol upadnúť dopyt po nehnuteľnostiach a ich cena by mala automaticky klesnúť. Toto by však platilo len pri skokovom náraste úrokových sadzieb. A ten slovenskému trhu určite nehrozí. Teda záujemcov o hypotéky to nejako výrazne neodradí. V tomto smere by sa mohol nárast cien nehnuteľností len trocha spomaliť.
 
 
Môže ísť o kresbu, na ktorej je jedna osoba alebo viacerí ľudia
 
 
Do vývoja cien nehnuteľností vstupuje mnoho ďalších faktorov. Čiže samotná úroveň úrokových sadzieb ich veľmi ovplyvniť nevie.
Otázkou je, či aspoň v menej rozvinutých regiónoch sa ceny bytov a domov nepohnú smerom nadol, keďže za posledné obdobie aj v týchto oblastiach neúmerne narástli.
 
 
Podľa údajov NBS ceny nehnuteľností nepretržite stúpajú už od roku 2014. Podľa vyššie spomenutého by sa tento trend nemal zmeniť ani v najbližších mesiacoch.
 
 
 

Koľko stojí môj domov?

HYPOkalkulačka