Éra lacných hypoték sa skončila, úroky zdvihli všetci

Každá z veľkých slovenských bánk v uplynulých dňoch ohlásila, že zvyšuje úrokové sadzby na bývanie.
Naposledy tak urobila Tatra banka. Pred ňou už dávnejšie ohlásila zdraženie úverov Slovenská sporiteľňa, VÚB banka či ČSOB banka.
 
Finančné domy v priemere zdvihli sadzby o 0,2 až 0,3 percentuálneho bodu. Najnovšie údaje za január hovoria, že nové hypotéky dávali v priemere s úrokom 0,94 percenta. Predtým to bolo za 0,87 percenta. Stále však platí, že máme jedny z najlacnejších hypoték spomedzi členských krajín eurozóny.
 
Vojna zrejme spomalí rast úrokov
Vo všeobecnosti sa očakávalo, že sadzby budú pomaly rásť tento aj na budúci rok. No nikto nepočítal s tým, že vypukne vojna. Otázkou je, aký vplyv to bude mať na vývoj úrokov v bankách.
 
 
 
Opis fotky nie je k dispozícii.
 
 
 
 
 
Ekonómovia tvrdia, že vývoj sadzieb sa predvídať v takejto komplikovanej a neistej situácii nedá. No očakávajú, že úroky v bankách zrejme nepôjdu hore tak rýchlo, ako v prípade, že by sa žiadna vojna nekonala. Situácia je momentálne dosť nejasná, trh však stále počíta so zvyšovaním sadzieb ECB.
 
Je teda pravdepodobné, že úroky na úveroch komerčných bánk pôjdu nahor, možno len v menšej miere, ako keby nebolo neistoty a ekonomických škôd spôsobených napadnutím Ukrajiny.
 
Viac si prečítate v tomto článku: https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/619242-era-lacnych-hypotek-skoncila-uroky-zdvihli-vsetky-banky-spomali-ich-vojna-na-ukrajine/
 
 
Zdroj: pravda.sk

Koľko stojí môj domov?

HYPOkalkulačka