Ceny materiálov rastú. Kedy je najvhodnejší čas na stavbu domu?

priemere sa cena výstavby rodinných domov zvýšila minimálne o 30 %.
Ceny materiálov rastú. Kedy je najvhodnejší čas na stavbu domu?
 
Dopyt po stavebných materiáloch rastie, ich ponuka je obmedzená a ceny sa zvyšujú. V priemere sa cena výstavby rodinných domov zvýšila minimálne o 30 %. Inflácia ešte na Slovensku podľa prognóz NBS nedosiahla vrchol, preto sa ceny stavebných materiálov zrejme ešte budú hýbať smerom nahor.
 
Čas sú peniaze
Dramaticky sa skrátila platnosť cenových ponúk oproti minulému, ale aj oproti predchádzajúcim rokom. Dodávateľ dá cenovú ponuku firme, avšak vyčíslená cena za materiál má platnosť len pár dní. Buď to klient vezme a stavebná firma materiál zarezervuje, alebo sa po uplynutí termínu musia všetky strany dohodnúť nanovo.
 
 
Rok 2022 bude veľmi náročný, rast cien sa ustáli až v závere roka -  Webnoviny.sk
 
 
Najdrahšie materiály
Najviac zdražela oceľ a plasty. Pri materiáloch z kovu sa bavíme až o 150-percentom náraste ceny, ceny za granulát plastov vzrástli zhruba o 50 %. U tehál cenový nárast nebol tak výrazný, ide približne o 20 %, no vo všeobecnosti je ich nedostatok na trhu. Dostali sme sa teda do fázy, kde sme svedkami nárastu cien a zároveň nedostatku materiálov. Aktuálne patrí medzi cenovo najpriaznivejšie materiály drevo.
 
Predikcia na rok 2022
Inovácie v stavebníctve, zmeny v daňovej politike a pretrvávajúca koronakríza pôjdu ruka v ruke. A teda nielen pri kúpe nehnuteľnosti, ale aj pri stavbe domov, by ste zbytočne vyčkávať nemali. Kto môže, mal by začať stavať čo najskôr.
 
 
Zdroj: forbes.sk webnoviny.sk

Koľko stojí môj domov?

HYPOkalkulačka